NOVINKY

42 tajemství kata

42 tajemství kata

42 tajemství, které jsem se naučil od největšího světového trenéra kata


" Otevři pusu ! "
 

Po 597 opakování v řadě, po hodinách zničujícího tréninku kata mi sensei Inoue Yoshimi znovu a znovu  přikazuje, otevři pusu!

" Ano sensei ! "

Cítím se jako retardovaná zlatá rybka .

Zdá se, že nemůžu vykonat elegantní a hladké techniky karate se zavřenou pusou.

Netřeba dodávat, že je to jen jeden ze stovky jednoduchých poznatků, které jsem v poslední době získal, když jsem dostal jedinečnou příležitost soukromě trénovat s největším žijícímtrenérem kata na světě.

Soke Inoue Yoshimi.

Seznam jeho slavných studentů je docela epický :

Rika Usami, Ryoki Abe, Antonio Diaz, Mie Nakayama, Nao Morooka, Hisami Yokoyama, bratři Hasegawa ...

Je to doslova továrna na šampióny.

Nicméně, pro pýchu  neexistuje ve světe Inoue místo.

Žádná efektní slova ani duchovní výroky.

Jen syrová dovednost.

Jaké je jeho tajemství * * ?

Dovolte mi předložit seznam 42 věcí, které jsem se nedávno naučil z tréninku se Soke Inoue Yoshimi, největším světovým kata trenérem .

1 . Otevři pusu. Pokud jsou ústa zavřená, čelist je v tenzi, ramena jsou tuhá a i vaše techniky nebudou uvolněné. Tak otevři pusu. To umožňuje vzduchu volně proudit do plic, aby vaše techniky byly uvolněné, přirozené a silné.

2 . Trénovat méně. Zlepšit se více. Ačkoli je Inoue specialitou výcvik elitních sportovců světové třídy, poukazuje na to, že nadměrný trénink není zárukou pokroku. Dvě hodiny, třikrát v týdnu je jeho doporučení pro optimální tréninkové dávky kata. (Mluvíme pouze o specializovaném tréninku kata, nikoliv o celkovém objemu tréninku karate a kondiční přípravy.)

3 . Použijte svaly na zadní straně těla. Lidé mají velký mozek, ne? Jsme chytří. Ale když přijde na boj, jsme fyzicky slabší než mnoho zvířat! Psi, kočky, mravenci, koně, krysy ...  oni jsou silnější, pružnější, rychlejší a více atletičtí než člověk kdy bude. Takže pojďme využít náš inteligentní mozek a studovat zvířata: Má kůň vyrýsované břišáky? Ne. Má pes obrovské bicepsy nebo prsní svaly? Ne. Tak proč lidé stále dokola trénují tyto partie? Zvířata mají neuvěřitelně silné distální řetězy (svaly na zádech, hamstringy, hýždě, tricepsy, latiss. atd.). Zaměřte se na ně. To je místo, odkud pochází pravá „zvířecí“ síla.4 . " Karate je 99 % o cítění. " Mnoho lidí tvrdě trénuje a pak jdou zpocení a šťastní domů. To je skvělé! Ale podle Inoue sensei, se nikdy skutečně nezlepší. Chcete-li se zlepšit musíteve svém tréninku použít své pocity, ducha a představivost. 99 %  vývoje je o napojení těla na svou mysl. Klepnutím přes vaše smysly!

5 . Použijte paty. Otočka na patě. Krok z paty. Vždy mějte svou váhu na patách. To udržuje vaše ramena uvolněná a kolena připravená, což umožňuje elegantní a rychlé pohyby.

6 . " Úsměv! " Když si Inoue sensei myslí, že jste napjatý, nikdy neříká "uvolni se!". Místo toho říká " úsměv !" - Je to psychologický trik. S úsměvem je těžké být nervózní! Plus:  když jste štastní - váš výkon je lepší.


7 . Za všech okolností stejná výška boků nad podlahou. Kromě vzácných případů v některých kata (Empi, Kururunfa) . Proč ?  Je to přirozené. Stejně jako chůze.


8. Jak člověk stárne, měl by pracovat s přírodou - ne proti ní. Inoue je starý 68 roků a váží 58 kg. Každý, ho může porazit v páce. Ale když přijde na karate, to není jen o velikosti, síle a věku. Čím je člověk starší, tím víc musí používat moudrost, techniku, cit a zkušenost. S přibývajícím věkem tělo sice oslabuje, ale další schopnosti můžou růst. Je to přirozený vývoj. Nebojujte s přírodou - využijte ji.


9 . Představte si, že vaše tělo je auto. Vaše centrum, tzv. " tanden " v japonštině, je motor. Vaše ruce a nohy jsou jen kola. A volant - ten je ve vaší hlavě.

 

10.  O kopech.  Zaměř svou pozornost na aktivaci silných hýžďových svalů.

11. Neuvolňujte kolena při krocích nebo otáčení. To je pro začátečníky. Místo toho, uvolněte vaše boky. Představte si, že se uvolníte v kyčelním kloubu, nechte nohy poklesnout v kyčly a pak se přesuňte nebo otočte. Je to rychlejší, než při relaxaci kolena, u které automaticky přenášíte zátěž na váš quadriceps  a tím pádem budete pomalejší.


12. Existují dva druhy Karate: # 1. Karate jako bojové umění pro sebeobranu. # 2. Karate pro závody. Nejlepší způsob, jak zlepšit obojí je, zaměřit se, jak efektivně využít své tělo. To je to, co vzrušuje Inoue sensei. Bez ohledu na to, kdo jste, vždy můžete zlepšovat tělesnou mechaniku a principy efektivního pohybu.

13 . Dvojité techniky. Při provádění dvojité techniky (oběma rukama), netočte boky. Namísto toho fungujte jako pružina nebo vlny. Jen tak lze generovat energii při použití obou rukou současně.


15 . Použití úderových terčů v případě pochybností o síle techniky. Pokud jste přemýšleli o nejefektivnějším způsobu, jak vykonat techniku ​​( tj. jak synchronizovat vaše nohy s rukama), použijte boxerský pytel, makiwaru nebo lapu a experimentujte.


16 . Proč mnoho kata obsahuje blok s krokem vpřed? Asi se domníváte, že pro praktické uplatnění (Bunkai) , není docela chytré stavět se proti síle silou, že ano? No, tajemství je, "přípravný krok - nápřah" je vlastně skutečný blok a to co vypadá jako " blok" - , ale může být ve skutečnosti útok, poraz  nebo páka.

17 . Hloubka nad šíři. Ponořte se do tajeství skryté detailu a pochopíte celek. Zlepšením jedné malé věci se zlepšíte mnoho věcí.

 

18. Zenkutsu-daci. V zenkutsu dači by vaše váha měla být na zadní noze - ne na přední noze (to je pro začátečníky). Zadní noha by měla být jako bambus; silná, ale pružná . (ne tuhá jako dřevo) . Uvolněte přední nohu. Působí pouze jako podpora . Vaše záda noha řídí činnost a sílu .

19 . Chcete-li silné techniky rukama, musíte zapomenout na své ruce. Soustřeďte se na střed těla. Vaše centrum musí fungovat jako bič. Vážně. Nemusíte se starat o své paže. Ignorujte je. Přemýšlejte o svém středu a vaše ruce budou létat automaticky. Je to všechno o zahájení akce stejné jako u šlehnutí bičem.

20 . Relaxujte své prsní svaly. Máte-li při úderů napjaté svaly hrudníku, vaše klíční kosti uzamknout. To zvyšuje napjetí ve spojení ramena s paží a znemožňuje provedení uvolněné a elegantní techniky s prásknutím na konci.


21 . Na vašem stylu Karate nezáleží. Dokud budete mít jednu hlavu, dvě nohy a dvě ruce, mechanika lidského těla a univerzální principy efektivního pohybu jsou stejné pro všechny styly.

22 . Pokud budete mít problémy s rovnováhou, zapomeňte na rovnováhu. Zaměřte se místo toho na rychlost. Rychlost, rychlost, rychlost! Rychleji, rychleji, rychleji! Vaše tělo je chytřejší, než si myslíte a instinktivně si bude držet si rovnováhu během náročných pohybů. Ale ne, pokud o tom budete stále přemýšlet. Takže se zaměřte na rychlost. Rovnováha se o sebe postará sama.

23 .  90/10 rozdělení hmotnosti v Neko ashi dachi (kočičí postoj). Hmotnost nad zadní patu. Měli byste být schopni zvednout přední nohu. Zadní noha 30 stupňů ven.

24 . Vždy se zeptat  (jak a proč). Když soke Inoue byl mladý, nikdy by si nedovolil zpochybňovat něco v dojo . V současné době doporučuje klást otázky jako blázen. Domnívá se, že tajemství jak zůstat spočívá v kladení otázek. Konkrétně - jak a proč. Pokud nevíte, nemůžete se zlepšit!

25 .  0,2 sekundy. Tak rychlé by vaše techniky měly být. Jako bliknutí. 0,3 sekundy, pokud jste pomalý blikač
J.

26 . Je v pořádku naučit se kata z videa. Ale jen sensei vás může naučit, jak ji skutečně cvičit.

27 . " V mém dojo , začneme cvičit v 9 hodin ráno a končíme v 11 hodin večer. Někdy zapomínáme na jídlo . " ( Počkej ...  počkej … nezapomněli jsme na něco? )

28 . Lidé si myslí, kata je sada pozic , tj. A, B , C , D. Ale to je v špatně. Kata není soubor pozic  A, B , C nebo D - je to, o tom jak se dostat z bodu A do bodu B a C a D.  Z tohoto důvodu; dobrý sensei, trenér nebo rozhodčí, by měl vždy sledovat pohyb mezi jednotlivými technikami a ne jen konečnou pozici. To odděluje dobré od špatné kata.

29 . Expanze. Nedrťte a nesvírejte své techniky. Kupodivu to dělá spousta lidí a říká tomu "Kime ". Podle Inoue, byste měli dělat přesný opak. Namísto uzamčení a napětí v okamžiku nárazu, expandujte svůj pohyb. Žádná kontrakce. Jen expanze.

30 . Yoko geri. Pokud provádíte boční kopy (yoko geri), všechny vaše prsty by měly být ohnuty nahoru a bod dopadu by neměla být hrana nohy, ale strana paty.

31 . U sekvence krok/úder, zastavte milisekundu před úderem. To umožňuje pohyb energie přenést do ramene. Představte si, že řídíte auto a nabouráte: auto se náhle zastaví (tělo), ale cestující stále letí z okna (paže). Takže nemusíte udeřit přesně ve stejnou dobu, jako došlápnete. Ale také ne příliš pozdě. Načasování je velmi důležité a velmi těžké.

32 . Existují tři body u otočky (pivot). Pata, střed nohy a chodidlo. Kterou část byste měli používat? Většinou patu ( viz bod 5 ) .

33 . Neko ashi dachi. Když se budete pohybovat vpřed v kočičím postoji (Neko ashi dachi), otáčejte se ve středu vaší nohy. Ne na patě. Ne na prstech. Ale na středu chodidla. To je správná cesta pro Neko ashi dachi.

 

34 .Princip – jedna noha. Nikdy používejte obě nohy stejně. Jedna noha je vždy" power (silová) noha". Pokud v každé technice zjistíte, která noha je „silová noha“, okamžitě zvýšíte svou sílu. Je to úžasné. Například, pokud uděláte levý nízký blok (Gedan barai) v Kiba dachi nebo Shiko dači, vaše pravá noha je „power“ noha. To je místo, kde by všechna vaše síla měla být. Vaše levá noha by měla sloužit jen jako podpora.

35 . Postoje jsou těžké pro „zápaďany“ (bělochy), protože jejich nohy jsou dlouhé. To je důvod, proč jsou kata jednodušší pro Japonce.


36 . Uvolněná lopatka = „slappy“ efekt (prásknutí). Vaše lopatka je základ pro vaši paži a ten musí být uvolněný. Pokud máte ztuhlá ramena,tak Sensei Inoue  doporučuje provádět cvičení pro pohyblivost na zadní části ramen, ne jen přední  a boční.

37 . " Bojová umění podporuje gravitace. Přátelí se spolu." Chcete-li se pohybovat rychleji, spolupracujte s gravitací. Nechte ji, ať vás do každého postoje doslova vtáhne.

38 . Při otáčení, poklesněte 4-5cm. Jak vaše tělo poklesne , otočte jej a chyťte v dalším postoji. Je to všechno o rychlém odemykání a zamykání vašich kloubů.

39 . Cítíte se pomalí? Možná nese vinu sensei. Pokud sensei počítá chabím a líným hlasem ("ichi, ni, san ..."), je těžké udělat své nejlepší techniky. Sensei musí počítat s velkou vášní ("ICHI , NI , SAN !"), aby všechny inspiroval a povzbudil. Shodou okolností mi Luca Valdesi jednou řekl totéž.

40 . Úder. Začátečníci provádí úder rukou, pokročilí lopatkou a mistři středem těla.

41 . Můžete vymlouvat nebo můžete udělat pokrok. Nemůžete dělat obojí.

42 . Otevři pusu. Znovu.


Díky za čtení.


Hodně štěstí !

 

Jesse Enkamp

O FIGHT CLUBU

„Já tvora divokého nespatřil, jenž by se litoval . . „

Milujeme sport a pohyb obecně

Jsme tu pro každého, kdo si jde za svým snem.

Pro někoho je to kondice a zdraví, pro jiného síla a sebevědomí, další chce reprezentovat naší republiku na závodech.

Všechny nás spojuje vášeň a radost z pohybu.

"And First rule of Fight Club is . . . "

VÍCE O KLUBU ...